2018-2019 навчальний рік

Майстер-клас учителя української мови та літератури Л.В. Бондаренко

ЗАНУРЮЄМОСЬ У ТВОРЧІСТЬ КОБЗАРЯ. ПОЕМА "СОН" ("У ВСЯКОГО СВОЯ ДОЛЯ")"

09 січня 2019 року у приміщенні Славутицького ліцею відбувся майстер-клас учителя української мови та літератури Л.В. Бондаренко з теми «Занурюємось у творчість Кобзаря. Поема «Сон» («У всякого своя доля»). Ведуча майстер-класу присвятила його 205-й річниці від дня народження Т.Г. Шевченка.

 

Метою майстер-класу було продемонструвати колегам власний шлях вивчення літературного твору на прикладі поеми Т.Г. Шевченка «Сон». Учитель свідомо взяла для розгляду твір, важкий для розуміння школярів, перше читання якого здійснюється саме на уроці, коли доцільно застосувати метод коментованого читання. Складність сприйняття для сучасного учня полягає у відсутності достатнього життєвого досвіду і необхідних історико-літературних знань. Тому учитель пропонує активно використовувати міжпредметні зв’язки та інформаційно-комунікаційні технології задля візуалізації літературних, історичних та культурологічних знань. Поема має яскраво сатиричний характер, антицарський та антикріпосницький. Тому образна система, історичні постаті Петра І, Катерини ІІ, Миколи І, а також метафорична мова поеми потребують тлумачення та інтерпретації, зрозумілої сучасній молоді.

 

Розповідь керівника майстер-класу супроводжувалася мультимедійною презентацією, яка була використана в роботі з її учнями та допомогла вчителеві досягнути необхідного результату уроку. Людмила Вікторівна порадила колегам задля посилення сприйняття художнього тексту та організації бесіди за змістом використати фрагменти з кінострічки «Сон» (1964), де роль молодого Тараса Шевченка виконує Іван Миколайчук. А також запропонувала прослухали «Слово про Тараса Шевченка», з яким на церемонії вручення Національної премії України імені Т. Шевченка у 2017 році виступив поет та видавець Іван Малкович.

 

Л.В. Бондаренко має педагогічне звання «вчитель-методист», постійно ділиться з колегами власним досвідом. Серед низки проведених в останні часи майстер-класів її майстер-клас дещо відрізняється. Він націлений не на демонстрацію власного методичного інструментарію, а на розвиток умінь та навичок роботи із текстом художнього твору, на якість інтерпретації літературного твору, на бездоганне володіння фактичним матеріалом (історико-культурним, літературознавчим, лінгвістичним тощо).

 

Така форма методичної роботи, як майстер-клас, є одним із впливових майданчиків, на якому педагоги можуть обмінятися досвідом або отримати ідеї чи поради для власного творчого зростання. Тому міський методичний центр пропонує всім вчителям, які мають педагогічні звання, долучитися до проведення майстер-класів у наступному 2019/2020 навчальному році. 

 

О.М. Мандровний, методист міського методичного центру